Haber

Yargıtay’dan emsal karar: ‘Saygısızlık’ Kelimesi Tazminatsız İhraç Sebebi Değildir

İş yerindeki meslektaşına gönderdiği e-postada ‘kötü davranış’ ibaresine yer veren ve tazminatsız işten atılan vatandaş, Yargıtay kararıyla kıdem tazminatı aldı.

Çalıştığı fabrikada mobbinge uğradığı iddia edilen çalışan, iş arkadaşına gönderdiği e-postada ‘kötü davranış’ kelimesini kullandığı gerekçesiyle tazminatsız olarak işten çıkarıldı.

İşçi, dini bayramlar dışında resmi tatillerde çalıştığını, 7 gün yıllık izin hakkının kullanılmadığını, 1 aylık maaşının ödenmediğini ileri sürerek, davalıdan kıdem ve ihbar tazminatı tahsiline karar verilmesini talep etti. yıllık izin, ücret, fazla mesai, ulusal bayram ve genel tatil alacakları. .

Davalı işverene gelince, davacı defalarca “15 yıl 3600 gün primim var, tazminatımı alıp izne çıkacağım” dedi. İşini bırakmakla tehdit etti ve işyerinin ortasında “Benden başka çalışan yok, en az 2 bin lira ücret istiyorum” dedi. Çalışma ortamına ilişkin saldırgan ve gerici açıklamalarda bulunduğunu belirtti.

Davacının kararı temyiz etmesi üzerine Yargıtay 9. Hukuk Dairesi devreye girdi. Yargıtay kararında; Davacının, “Yazdıklarınız kabadır” ifadesinin kaba ve nezaketsiz davranış olarak nitelendirilebileceğini ve hakaret olarak değerlendirilemeyeceğini belirttiği hatırlatılarak, işçiye tüm haklarının ödenmesine karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu