Haber

Bakan Hakan Fidan’dan İsrail ve ABD’ye Gazze dinlenmesi: Başka yollar da var!

Son dakika Hakan Fidan haberi:İsrail ve Hamas’ın başlattığı “Aksa Tufanı”Operasyonun ardından Filistin’de yeniden başlattığı katliam saldırıları devam ederken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’dan yeni bir açıklama geldi.

Bakan Fidan, Katar merkezli El Cezire kanalından Hatica Binganna ile yaptığı röportajda Gazze’deki son gelişmeleri değerlendirdi. Çok değerli açıklamalarda bulunan Fidan, İsrail’e mutlak destek ve kalıcı ateşkes konusunda ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile açıkça konuştuğunu ancak bu konularda Washington ile aynı fikirde olmadıklarını belirtti.

‘BLINKEN’LE AÇIK KONUŞTUM, YERİNDEN EDİLME POLİTİKASINI REDDETTİK’

Bakan Fidan, “Blinken ile açıkça konuştum, kalıcı ateşkes istedik ve yerinden etme politikasını reddettik. İsrailliler öldürüldüğünde tepki verirseniz bunu Filistinliler için de yapmalısınız dedim. Mutlak desteği reddetme konusunda Washington ile aynı fikirde değiliz ve İsrail’e kalıcı ateşkes. Katliamlar ve bombalamalar devam ederken, Amerika’nın “İsrail’e desteği devam ederse bu küresel bir kriz yaratacaktır. İki devletli çözüm olmadan Gazze’yi kimin yöneteceği sorusu tartışılmamalı. Gazze’nin yönetim sorunu yok, Gazze’nin sorunu işgal altında olması.”söz konusu.

‘KUŞATMAYI KIRMANIN BAŞKA YOLLARI VAR’

Bakan Fidan, “Ateşkes öncesinde Gazze’de savaş sonrası durumu konuşmayı reddediyoruz. İsrailliler hastaneleri, okulları bombalıyor, yerlerinden ediyor, amaçları Gazze’de hayatları yok etmek. Şu anda Gazze’de güç kullanımına dayalı bir kuşatma var. Şimdi kuşatmayı kırmak için diplomatik yollara başvuruyoruz, “Bir yol işe yaramazsa başka yollar var.”dedi.

‘HAMAS FİLİSTİN’İN GERÇEĞİDİR’

fidan, “İslam ülkeleri sorunu diplomatik yollarla çözmeye çalışmalıdır. Hamas, Filistin’in bir gerçeğidir. İşgal koşullarında ortaya çıkan bir harekettir.”Şu şekilde konuştu:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu